Češi v prvním pololetí letošního roku meziročně více měnili dodavatele energií. Jak u elektřiny, tak u plynu vzrostl počet změn proti stejnému loňskému období zhruba o třetinu, vyplývá z dat Operátora trhu s elektřinou (OTE). Část zákazníků se změnou dodavatele snaží bránit zdražování.

Celkem letos od začátku ledna do konce června změnilo v Česku dodavatele elektřiny 280 245 a plynu 156 434 zákazníků. U elektřiny jde o rekordní počet změn během prvních šesti měsíců roku. U plynu nejvíce lidí měnilo dodavatele v letech 2012 a 2013, v posledních letech ale křivka znovu stoupá.

Podle analytičky portálu Ušetřeno.cz Markéty Witoszové bude podobný trend pokračovat i ve druhém pololetí.

 

Zdražování už začalo

„Důvodem je zdražování cen elektřiny i plynu na burze, což se promítá do konečných cen pro zákazníky, kteří se poté začínají ohlížet po levnějších variantách. Velkou roli zahrálo také zdražení a změna obchodních podmínek u stávajících zákazníků ČEZ, ke kterému došlo v květnu 2018. Zákazníci tak mohli odstoupit od smlouvy ve zkrácené výpovědní lhůtě,” řekla.

Především u elektřiny už zdražení oznámila řada dodavatelů. Od začátku června zdražil většině odběratelů z řad domácností elektřinu ČEZ, který je největším dodavatelem elektřiny v Česku. Účet u firmy stoupl zákazníkům, kteří nemají ceny zafixovány, v průměru o čtyři procenta. Podobně zdražil od začátku roku další dominantní dodavatel, společnost E.ON. Ceny některých produktů stoupnou během roku například také u Pražské energetiky nebo MND.

 

Změna není bez rizika

Podle firem jsou důvodem zdražení rostoucí velkoobchodní ceny komodity. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se obchodníci nyní nejvíce zásobí, činí nyní asi 45 eur (1170 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než o polovinu.

Za celý loňský rok přešlo v Česku k jinému poskytovateli elektřiny zhruba 360 tisíc odběratelů, meziročně se jejich počet prakticky nezměnil. Dodavatele plynu změnilo 227 500 zákazníků, meziroční nárůst byl 11,6 procenta.

Celý článek najdete zde:

……………….

Z pohledu aukční síně eCENTRE, a.s.

Rostoucí ceny energií a fakt, že mnozí dodavatelé ceny ve svých cenících nezvýšili a zdá se, že je uměle dotují nasvědčuje tomu, že především velkým dodavatelům jde především o udržení klientů před zimní sezónou, která se rychle blíží. “Předpokládáme, že ke zdražení ceníků dojde v letních měsících, kdy se tomuto tématu lidé moc nevěnují a užívají si letních prázdnin a dovolených, nebo pak těsně před začátkem zimní sezóny, kdy už bude pro mnohé pozdě jakkoliv reagovat, jelikož mnohým domácnostem končí smlouvy ke konci kalendářního roku, ale ve smlouvách mají jasně stanovené výpovědní lhůty. Doporučujeme proto se určitě změnou dodavatele zabývat právě teď, během prázdnin, a stav průběžně sledovat. Nebo se svěřit službě LICIT, jejíž součástí je nejen porovnávání cen na trhu, ale i kontrola smluvních podmínek a zajištění hladkého přechodu od stávajícího dodavatele k novému.”

Alice Mazurková,
tisková mluvčí aukční síně eCENTRE, a.s. a komunity LICIT