<< Zpět do výpisu novinek

Změnou dodavatele elektřiny chtějí ušetřit, často ale prodělají (Zdroj: Právo)

12.9.2014 - eCENTRE Změna dodavatele elektřiny, která je v naprosté většině případů motivována snahou domácností ušetřit, se Čechům kvůli nejrůznějším skrytým poplatkům často nevyplácí.

Agentura IBRS na základě vlastního průzkumu mezi třemi sty respondenty dokonce tvrdí, že pro 71 procent domácností měl nedávný přechod k jinému dodavateli opačný efekt. V průměru tito lidé podle agentury prodělali, více než 300 korun.

Mnohé společnosti lákají nové zákazníky na nízkou cenu elektřiny, ale o dalších nákladech, resp. poplatcích, které si účtují, mlčí. Podle Horejska z IBRS je rozdíl mezi očekávanou úsporou a skutečně zaplacenou částkou často způsobený navýšením právě o různé poplatky, dále o platby za studie o výhodnosti nabídky nebo dokonce o poplatky za volání na zákaznickou linku a další položky, které původní dodavatel elektřiny neúčtoval.

Průzkum IBRS také ukázal, že čím dál méně domácností pravidelně kontroluje správnost vyúčtování. Podíl těch, kteří tak činí, klesl od roku 2011 z 29 procent na letošních 21 procent.

Téměř dvě pětiny odběratelů fakturu vůbec nečtou, pouze se podívají, zda mají přeplatek či nedoplatek. Mezi nejčastější důvody, proč tomu tak je, lidé zmiňovali například nedostatek času a skutečnost, že vyúčtování buď nerozumí, nebo mu zkrátka věří.

Od začátku do konce si fakturu projde jen zhruba čtvrtina respondentů. Odborníci se ovšem shodují na tom, že vyznat se v podmínkách a cenách často není vůbec jednoduché.

K úsporám přispěly sdružené aukce

K jinému dodavateli elektřiny přešlo loni 374 440 lidí, v roce 2012 to bylo bezmála o sto tisíc zákazníků víc. U plynu se počet změn dodavatelů snížil o 50 775 na 297 281 odběratelů.

Loni zažily boom sdružené aukce energií. Jejich princip spočívá v tom, že se domácnosti, často pod záštitou obce, spojují, aby poté společně vysoutěžily nejnižší možnou cenu.

"Jen za rok 2013 s námi lidé ve 21 320 domácnostech ušetřili 210 milionů korun, které zůstávají v jejich rodinných rozpočtech. Přes 92 procent z těchto 21 tisíc domácností ušetřilo více než 20 procent nákladů (neregulovaná, tedy soutěžitelná část ceny)", sdělila Právu Alice Mazurková, mluvčí největšího organizátora těchto aukcí, společnosti eCENTRE.

Jak dále upozornila, v aukci je soutěžena nejen cena za silovou elektřinu či zemní plyn jako takový, ale i stály měsíční poplatek. "Díky aukcím tak lidé mají mnohdy nejen nižší cenu za jednotu odebrané energie, ale někdy stálý měsíční poplatek nehradí vůbec, protože v aukci vítězný dodavatel nabídne nulovou hodnotu u tohoto poplatku, dodala Mazurková.

Ještě před aukcí se každý dodavatel musí podle ní zavázat, že pokud v ní zvítězí a získá stovky či tisíce odběratelů, ve smlouvě s nimi nebudou žádné skryté poplatky a bude jim garantovat vysoutěženou cenu na celé období, u domácností na dva roky.

Do poslední srpnové aukce se podle Mazurkové zapojilo 208 domácností, jejich průměrná úspora na neregulované části ceny energie podle ní dosáhne přes 21 % (19,5 % u elektřiny,
22 % u plynu).

Celý článek nalezente v deníku Právo ze dne 11.9.2014.

 

Souvísející články:

Češi změnou dodavatele elektřiny chtějí ušetřit, často však prodělají (Zdroj: Novinky.cz)

<< Zpět do výpisu novinek