<< Zpět do výpisu novinek

Nefér mobilní tarify. Proč za ně Češi platí více než ostatní? (Zdroj: peak.cz)

12.5.2017 - eCENTRE Na českém trhu se prohlubuje propast mezi cenami pro jednotlivce a cenami pro firmy s velkým objemem telefonních čísel. Pomůže spojení spotřebitelů do velké skupiny?

Příkladem z posledních měsíců může být tarif pro Ministerstvo financí ČR nebo snad rekordně nejnižší tarif, který vysoutěžila Vojenská nemocnice Olomouc u O2 na konci roku 2016. Tarif s neomezeným voláním a 3 GB dat nemocnice získala za 79 Kč.

Téma i pro politiky? Jen dočasně

V Česku je téma cen mobilních tarifů velice ožehavé dokonce i na politické úrovni.

Na konci letošního února odvolal premiér Bohuslav Sobotka ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka s odůvodněním, že příslušné ministerstvo vykazovalo velmi nízkou aktivitu při novelizaci telekomunikačního zákona.

Sobotka Mládkovi vyčítal, že nezavedl regulaci, která by vedla ke snížení cen mobilních dat poskytovaných českými operátory.

Velkou mediální pozornost na sebe strhl i ministr financí Andrej Babiš, který na svém twitterovém účtu v půlce dubna informoval, že pro své ministerstvo u operátora vyjednal „polské ceny“, tedy datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně.

Jak jsou na tom v sousedních státech?

Je dobré se podívat i na srovnání českých tarifů s okolím. Polsko má mezi našimi sousedy jednoznačně nejvýhodnější tarify. Tamější operátor A2 mobile nabízí například tarif s neomezeným voláním a SMS + 10 GB v přepočtu za 157 Kč, podobně sestavený balíček přitom Polákům nabízí i T-Mobile za 315 Kč.

Naopak Němci musí sáhnout do kapsy v absolutních částkách v rámci Evropy nejhlouběji. Neomezená data a 30 GB dat jsou u německého Vodafonu v přepočtu za 5 380 Kč měsíčně a u operátora T-Mobile za 5 320 Kč.

Na první pohled draze tyto částky vypadají pouze do chvíle, než si spočítáme, že průměrná čistá mzda Němců je cca 98 870 Kč, a jejich tarif je pro ně tedy dvakrát dostupnější než pro Čechy.

Slovenský operátor Orange nabízí neomezené volání + SMS a 6 GB dat za 1 064 Kč. V Rakousku nabízí operátor T-Mobile balíček neomezeného volání + SMS a 50 GB dat za 1 593 Kč. Budeme-li porovnávat nejvýhodnější nabídky různých operátorů našich geografických sousedů, české ceny jsou druhé nejdražší hned za Německem.

Přečtěte si celý článek.

..............................

Absurdní rozdíly vedou lidi ke sdružení poptávky s cílem hromadné licitace skutečně výhodných tarifů u mobilních operátorů. Přidejte se i Vy

<< Zpět do výpisu novinek