<< Zpět do výpisu novinek

Cena elektřiny pro podnikatele: Vyplatí se měnit dodavatele? (Zdroj: financninoviny.cz)

24.2.2016 - eCENTRE Kanceláře, obchody, provozovny nebo výrobny si mohou podobně jako domácnosti vybrat svého dodavatele elektřiny. Jaké úspory mohou firmy dosáhnout změnou dodavatele? A je lepší individuální cena, nebo elektronická aukce?

Silová elektřina obchodovaná na energetických burzách stále zlevňuje. V polovině minulého roku klesla pod magickou hranici 30 euro za megawatthodinu a propadla se tak na desetileté minimum. Tím ale příznivý vývoj pro spotřebitele neskončil. Aktuálně se megawatthodina na burze prodává za zhruba 22 euro. Prostor pro další zlevňování proto existuje a především větší odběratelé z řad firem mají možnost vyjednat si u dodavatelů zajímavou cenu. Energetické společnosti jsou totiž s ohledem na konkurenci ochotní nabídnout individuální ceny i menším firmám – výhodná cena elektřiny tak přestává být doménou jen velkých podniků.

 

Důvodů, proč cena silové elektřiny na burzách poklesla, je hned několik. Elektřiny je na trhu nadbytek, a to tlačí její cenu dolů. Svoji úlohu sehrává i cena uhlí a emisních povolenek, která zůstává také nízko. Analytici přitom odhadují, že ani v příštích měsících nenastanou závratné změny a zdražovat by se nemělo.

 

Cena elektřiny je složená z více položek a silová složka tvoří v případě podnikatelů méně než polovinu (necelých 41 procent). Od nového roku na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu ale zlevnila i distribuce elektřiny. Podnikatelům, kteří odebírají elektřinu na hladině nízkého napětí (NN) se regulované položky snížily v průměru o 2,5 procent. Konkrétní cena ale vždy záleží na zvolené sazbě, charakteru a množství spotřebované elektřiny, stejně jako na regionu, kde je zákazník připojen.

 

Jak si mohou firmy zlevnit elektřinu?

Podnikatelé mají v současné době několik možností, jak dosáhnout na nízké ceny elektřiny.

  • Srovnání ceníků dodavatelů a výběr běžně nabízených tarifů. Tato možnost je vhodná především pro menší odběratele elektřiny, jejichž spotřeba není vysoká a odpovídá například větší domácnosti (kanceláře, obchody).
  • Individuální ceny elektřiny. Výrobny, podniky a firmy s větší spotřebou si mohou u dodavatelů vyjednat individuální nabídky. Každý dodavatel má v tomto směru trochu jinou politiku a někteří jsou ochotní poskytnout nízké ceny i při menší spotřebě.
  • Elektronické aukce energií. Umožňují dosáhnout na vůbec nejnižší ceny elektřiny na trhu. Dodavatelé totiž soutěží o balík klientů (odběr v řádech jednotek GWh), a proto jsou ochotni cenu snižovat více než při individuální nabídce.

........

 

Čtěte více<< Zpět do výpisu novinek