TV REPORTÁŽ: V České republice první e-Aukce elektřiny a plynu

Město Říčany u Prahy se stalo svědkem historické chvíle. Společnost eCENTRE v něm totiž zrealizovala vůbec první aukci elektřiny a plynu přímo pro obyvatele města.

Elekronické aukce jsou dnes již běžným  nástrojem měst a obcí, které se snaží ušetřit veřejné rozpočty. Pro  soukromé osoby a tedy jejich byty a domy, ale zatím ještě nikdo nic  podobného neudělal. Říčany se tak staly průkopníkem a vzorem všem  domácnostem, které chtějí ušetřit na nezbytných rodinných výdajích.

Sy: Vladimír Kořen, starosta Říčan - “Pojmenovali jsme tuhle akci Říčany pro vás. Město, veřejný rozpočet neušetří ani korunu, ale myslím si, že je úlohou starostů přemýšlet, jak pomoci obyvatelům a obyvatelé sami by sami neměli šanci se k tomuto nástroji dostat a co je na tom jedinečné a svým způsobem revoluční je to, že jsme našli způsob, jak elektronickou aukci nabídnout domácnostem.”

Společnost eCENTRE pak v přípravné fázi nashromáždila celkem 518 smluv od lidí, kteří se rozhodli, že do aukce na plyn a elektřinu půjdou. I mezi dodavateli komodit byl o občany zájem a do aukce se jich přihlásilo hned 9. Ti pak mezi sebou svedli urputný boj. Po hodině a půl bylo hotovo. Aukce dopadla překvapivě dobře.

Sy: Linda Fialová, obchodní manažer eCENTRE - “Historicky první aukce pro obyvatele města Říčany dopadla výborně, protože jsme na el. energii uspořili 16 a půl procenta a u zemního plynu 29 a půl procenta, takže opravdu obrovské úspěchy a myslím, že bude slavit celé město.”

Výsledky elektronické aukce se obyvatelé Říčan dozvěděli chvíli po jejím skončení přímo od starosty a pracovníků společnosti eCENTRE na krátké prezentaci.

ge, sál, Kořen- “Historicky první el.aukce energií pro domácnosti v historii ČR byla naplánována na 13. 3. 2013 na 13 hodin a 13 minut a myslím, že dopadla dobře.”

anketa, obyvatelé Říčan - 1) “Je to skvělé, protože já jsem důchodce, pro mě je to úplně vítězství", 2) Jsem moc rád" 3) je to úžasné a čekala jsem to, protože bylo to všechno dost nahoru vyšponované" 4) Mám radost, s manželkou se nato budeme těšit" 5) Je to dobrý, to se mi líbí."

Říčany plánují ještě druhé kolo aukce, do které se mohou přihlásit další obyvatelé a díky výbornému výsledku je jistě budou následovat obyvatelé dalších měst, kteří chtějí ušetřit. Už nyní se připravuje podobná elektronická aukce v Krnově, Šenově a dalších městech po celé republice.