Akciová společnost Krajská zdravotní nakupuje energii přes Komoditní burzu Praha

Akciová společnost Krajská zdravotní, která sdružuje nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově, je jedním z mála zdravotních zařízení u nás, která dosahují zisku.

I přesto hledá její vedení neustále cesty, jak ještě více ušetřit a zároveň nijak neomezit provoz nemocnic. Proto padla volba na nákup energií přes Komoditní burzu Praha, který za plyn a eletřinu přinesl Krajské zdravotní celkovou úsporu přes dva miliony korun.
                               
Mgr. Radek Scherfer
předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Byli jsme mile překvapeni, jsme s tím velice spokojeni, protože Krajská zdravotní je na dodávkách elektrické energie a na dodávkách plynu plně závislá. Úspora více jak dva miliony korun nás velmi zaujala.“

Milan Nejedlý
předseda burzovní komory Komoditní burzy Praha

Komoditní burza Praha je na trhu již od roku 2002. Kromě agrárních komodit a dřevní hmoty nabízíme od letošního roku i realizaci burzovních obchodů s energiemi. Rozšířili jsme tak naše působení.

Garantem obchodování s energetickými komoditami je společnost eCENTRE, která je jedním z členů burzy a zároveň dohodcem právě pro tyto komodity.


Vedení Krajské zdravotní se také velmi zamlouvala transparentnost nákupu přes komoditní burzu.
                           
Mgr. Radek Scherfer
předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Chtěli jsme zvolit pokud možno co nejtransparentější způsob, aby Krajská zdravotní stále dokolečka nebyla medializovaná jako společnost, kde probíhají netransparentní výběrová řízení. Proto jsme zvolili cestu elektronických aukcí a komoditních burz. To nám přišlo pro tuto chvíli jako záležitost, která by pro nás, pro veřejnost, pro zaměstnance i pro pacienty Krajské zdravotní měla být ta nejpohodlnější a bez jakýchkoliv mediálních dozvuků.“

Milan Nejedlý
předseda burzovní komory Komoditní burzy Praha

Výhodou obchodování na komoditní burze je samozřejmě jeho maximální transparentnost. Celý proces obchodu probíhá v elektronickém prostředí, a oproti běžnému postupu
ve zkrácených lhůtách v rámci burzovních pravidel.
Zákazník si tak může velmi jednoduše a rychle zajistit dodavatele dané komodity.


Tímto však záměr Krajské zdravotní, a.s. hledat úspory v provozních nákladech nekončí. V nemocnicích plánuje zavést systém elektronických nákupů, který by měl nastavit pro všech pět zařízení jednotné procesy při realizování veřejných zakázek.
                               
Mgr. Radek Scherfer
předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.

„Naším cílem je centralizovat nákupy všech možných komodit a bude-li to jenom trochu možné, budeme se snažit o tento způsob dodávek – to znamená prostřednictvím komoditních burz nebo elektronických aukcí.“

Snižování nákladů však v žádném případě nebude na úkor kvality nakupovaného zdravotnického materiálu, ani na úkor nemocnicemi poskytovaných služeb vůči pacientům.