První burzovní obchod s průmyslovou komoditou na Komoditní burze Praha

Datum 11. července 2012 se zapsalo do historie obchodování na komoditních burzách v ČR jako zlomový okamžik: Komoditní burza Praha provedla poprvé ve své historii burzovní obchod na dodávku elektřiny. Jejím prvním zákazníkem v této komoditě se stalo město Semily a jeho organizace.

Marcela Volšičková, první místostarostka města Semily: „Byla to velice dobrá zkušenost. My jsme formou e-aukcí obchodovali už od roku 2009, proto jsme chtěli zkusit teď obchodovat zemní plyn a silovou energii i přes komoditní burzu a s výsledkem jsem velice spokojena."

Jedním z členů Komoditní burzy Praha je společnost eCENTRE, která má s obchodováním energií bohaté zkušenosti v oblasti veřejných zakázek. Stala se proto dohodcem a garantem obchodování energetických komodit přes tuto Komoditní burzu Praha.

Lubor Alex, výkonný ředitel společnosti eCentre, a.s.: „Společnost eCENTRE chtěla rozšířit portfolio svých služeb a chtěla kromě realizace veřejných zakázek podle zákona 137 nabídnout svým klientům možnost obchodování na burze, a proto se stala členem omoditní burzy Praha a dohodcem této burzy."

Miloš Sladký, tajemník města Semily:„Měl jsem velice dobré zkušenosti se společností eCENTRE, a to v oblasti nákupů energií e-aukcí. Důvěřoval jsem společnosti a i když jsem se dozvěděl, že jsme první, tak jsme do toho šli."

Výsledek prvního obchodu na dodávku elektřiny byl úspěšný: Město Semily v následujících dvou letech ušetří přes 200 tisíc korun.

Miloš Sladký, tajemník města Semily: "My jsme do roku 2014 zajistili ceny v porovnání s rokem 2010 o 22 procent nižší. Jsem nadmíru spokojený."

Komoditní burza Praha má ambice rozšířit portfolio obchodovaných komodit odalší komodity, o které bude v budoucnu zájem.

Lubor Alex, výkonný ředitel společnosti eCentre, a.s.: „Kde bude ten zájem klientů obchodovat na komoditní burze a budou objemy poptávek takové, abychom mohli zařadit tyto komodity do obchodování. Může se jednat o MTZ, zdravotní materiál a další komodity."