E-aukce na plyn a elektřinu v Ostravě

Slavnostní sál ostravského magistrátu, kde se zpravidla schází městské zastupitelstvo, se stal hostitelem velmi důležité události. Ostrava už po páté soutěžila v elektronické aukci ceny elektřiny a plynu pro městské organizace. Ty už teď ví, za kolik budou nakupovat energie v roce 2013. A vědí, že ušetří.

Před 5 lety začalo statutární město Ostrava jako první město v České republice s centralizovaným nákupem elektrické energie přes elektronickou aukci. Po vzoru Ostravy postupně začala používat tento způsob nakupování i další města, obce, i kraje. Dnes Ostrava jako jediné město v republice využívá celý systém sdruženého nákupu a elektronických aukcí i pro další zboží a služby.

Slavomír Bretz, vedoucí oddělení majetkových účastí a sdruženého nákupu: "Elektronické aukce jsou tím nástrojem, kterým se nám v tom prvním kole podaří dostat na nějaké reálné ceny a každý další rok se ta cena může jenom zlepšit. Pravdou je, že plyn soutěžíme už třetím rokem a elektřinu už pátým rokem."

Jiří Grygar, projektový manažer eCENTRE, která systém elektronických nákupů v Ostravě provozuje: "Co se týče elektrické energie se nám přihlásilo 10 uchazečů, jeden byl vyřazen pro formální nedostatky. Myslím, že výsledky jsou uspokojivé. U komodity zemní plyn se účastnilo 6 uchazečů s tím, že výsledky jsou na úrovni loňského roku."

Výsledky jsou však víc než uspokojivé. Ostrava už teď ví, že v příštím roce ušetří dalších 11 milionů korun oproti letošnímu roku. Například u vysokého tarifu nízkého napětí C 01d, C02d a C03d se podařilo získat nejnižší cenu za poslední tři roky. Nečekaně nízkou cenu bude mít Ostrava i ve vysokém napětí.

Podle ředitele společnosti eCENTRE, Vítězslava Grygara, se dá očekávat, že ceny energií by v tomto roce neměly razantně stoupat, spíše by mělo dojít k mírnému poklesu. Na takto výrazně nízké ceny si ale běžný zákazník při standardním způsobu nákupu, tedy bez e-aukce a sdružení zakázky za co nejvíce odběrných míst, nešáhne.

Provozovatel systému, po dohodě s vedením města, navíc úmyslně zvolil termín aukce na energie už nyní, protože v tomto období je cena energií na burze, tedy cena, za kterou nakupují samotní dodavatelé, nejvýhodnější.

Slavomír Bretz, vedoucí oddělení majetkových účastí a sdruženého nákupu: "Soutěžíme pro zhruba 180 organizací SMO, kde tyto organizace tvoří obchodní společnosti, příspěvkové organizace, městské obvody MMO. Udělalo mi to velkou radost. Jde o to, že rozpočtové určení daní svým způsobem Ostravu malinko katapultuje, tak se každá takováto povedená el. aukce opravdu hodí a jsme rádi za každou úsporu."

Vedení města Ostravy už pracuje na dalších aukcích. V nejbližší době je v plánu aukce například na pohonné hmoty pro vozidla.