Žofínské fórum na téma Rozpočtový výhled ČR do roku 2014

Dne 17. dubna se na Žofíně uskutečnilo další Žofínské fórum na velmi důležité téma. Rozpočtový výhled České republiky do roku 2014.  

Jiří Vaníček, manažer Žofínských fór: „Je to téma samozřejmě nesmírně zajímavé i vzhledem k těm různým peripetiím, které v současné době sledujeme, které se týkají vládní koalice, které se týkají vůbec reformy veřejných financí, předkládání jednotlivých legislativních norem. Podařilo se nám zajistit pana ministra financí Miroslava Kalouska, který zde vystoupí, který zde bude odpovídat na dotazy. Doplní ho ekonomický analytik pan Miroslav Zámečník, člen Národně ekonomické rady vlády."

Miroslav Kalousek hovořil o zadluženosti České republiky, daňových opatřeních, ale především o tom, že si teď zkrátka všichni musíme snížit své reálné příjmy.

Miroslav kalousek, ministr financí ČR: "Populace stárne. Je to pozitivní, ale i nákladné. Zdravotnictví umí v dnešní době už téměř zázraky. Je to pozitivní, ale i nákladné. Tudíž náklady výrazně stoupají, ale peněz nepřibývá."

O tom, že se musíme naučit hospodařit s vyrovnanými rozpočty, hovořil i ekonomický analytik Národně ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník.

Jako jednu z cest vnímá centralizaci nákupů a využívání elektronických aukcí. A právě ekonom Miroslav Zámečník odhadl ve svém projevu státní úspory po zavedení elektronických aukcí na 10 miliard. Veřejný sektor by podle něj mohl čerpat zkušenosti s aukcemi od komerčního sektoru.

Miroslav Zámečník, člen Národně ekonomické rady vlády: „Je vždy dobré se poučit od těch, kteří tou cestou už prošli. Čemu se vyhnout, jak nastavit ten systém aukcí a těch subjektů, které jsou schopny se podělit o svoje zkušenosti je dostatek, v tom problém není."

Podle odborníka na elektronizaci veřejných zakázek Vítězslava Grygara jsou však možnosti úspor mnohem vyšší:.

Vítězslav Grygar, ředitel eCENTRE: „Podle našich analýz je možné ve veřejné správě ušetřit elektronizací až 20 miliard korun ročně. Je však potřeba neřešit jen jednotlivé aukce, ale řešit nákupy systémově, nastavovat celostní nákupní procesy včetně využívání e-aukcí. Výhodou je nejen rychlý, ale především dlouhodobý efekt, díky kterému dojde i ke značnému omezení korupčního prostředí."

Mezi úsporná opatření, která má vláda v plánu, patří i zrušení některých agend v organizačních složkách státu. K velkým úsporám by však mohly přispět právě i elektronické aukce.

Miroslav Kalousek, ministr financí ČR: „Když dokážeme dostat do rozumné hladiny, že tyhle práce se dají udělat za tyhle peníze, tak i mimo elektronické aukce se najednou ty ceny mohou objevit někde jinde."

Jindřich Morávek, obchodní ředitel eCENTRE:„Pan ministr Kalousek velice dobře zmínil nepřímý dopad elektronických aukcí. To znamená, že vysoutěžíte cenu v el. aukci a má to vliv na další dodavatele, kteří nastaví tu svou cenovou hladinu podle vysoutěžené ceny v el. aukcích. Čili i když se nezúčastnil el. aukcí, tak ta cena, kterou dávají těm konečným zákazníkům ve veřejném i státním sektoru je nižší než byla původně."

Jedním z účastníků Žofínského fóra byl i náměstek primátora Statutárního města Mostu Karel Novotný.

Karel Novotný, náměstek primátora Mostu: „Poté, co jsme dneska slyšeli od pana ministra Kalouska i od zástupce NERVu pana Zámečníka, tak si myslím, že systém centrálních nákupů a hlavně elektronické aukce je to, co musíme v tuto chvíli více zefektivnit, zdynamizovat a zrychlit, protože ten propad daňových příjmů je nabíledni, je tady, musíme se s tím poprat."