Kdo skutečně potřebuje šetřit, už šetří pomocí Systému sdružených nákupů CENTREs

Kdo skutečně potřebuje šetřit, už šetří a využívá k tomu Systém sdružených nákupů CENTREs. Takto jednoduše by se dal shrnout přístup mnoha organizací, které aktivně využívají systém elektronických aukcí v Ostravě. Město díky systému už šetří téměř 85 milionů korun, a to nejen na elektřině, zemním plynu či telekomunikacích, ale i na potravinách, kancelářských potřebách či službách.

Martin Štěpánek, náměstek primátora Ostravy: "Zařízení v sociální oblasti mají velmi omezené možnosti získání dodatečných prostředků, takže je velmi důležité, že mohou formou elektronických nákupů šetřit, a proto je využívají pro nákup potravin a pro běžné administrativní záležitosti. V této chvíli se zpracovává motivační systém, který motivuje ředitele k využití elektronického systému, kdy jim část úspory zůstane přímo na organizaci a značnou část z těchto peněz mohou mít do systému odměňování."

Záběry TV Polar jsou z elektronické aukce, kdy si Domov Slunovrat vybíral dodavatele úklidových služeb. Aukce trvala necelé dvě hodiny, a to, že firmy o zakázku mají zájem potvrdily několikerým snížením ceny. Původně se předpokládalo, že úspora bude kolem 600 tisíc korun. Výsledek byl ale nad očekávání překvapivý. Z původní ceny jeden milion devět set tisíc korun se konečná cena ustálila na 557 tisících.

Michal Štefek, konzultant eCentre: "Je vidět, že v rámci elektronických aukcí je velký tlak na dodavatele, kteří dokáží cenu dát níže, než kdyby si zadavatel sám dal požadavek, jaká by ta cena měla být. Jelikož je boj, jsou rádi, že mají nějakou zakázku a sníží cenu, ale samozřejmě cenu musí k tomu přizpůsobit, ale nemohou si dovolit jít pod cenu, kterou by nebyli schopni zvládnout. Pokud by k tomu došlo, zadavatel má právo nechat si objasnit podezřele nízkou cenovou nabídku."

Ředitelka Domova Sluníčka a v současné době i ředitelka Domova Slunovrat, Hana Ježková, má s elektronickými aukcemi nemalé zkušenosti a jejich prostřednictvím svému zařízení k letošnímu 30. září ušetřila necelých 700 tisíc korun.

Ing. Hana Ježková, ředitelka Domova Sluníčko: "V energiích je to samozřejmé, protože tam je těch organizací hodně, v potravinách s tím máme také zatím jen dobré zkušenosti. Ze začátku, než se vychytaly mouchy, to bylo na dopisování, ale dnes už je to v pohodě. Zvykli si i dodavatelé i my, co můžeme a co ne, a oni už ví, jak se mají chovat."

Podobné úspory získaly před pár dny i Divadlo loutek a Čtyřlístek. Obě organizace se rozhodly společně tímto transparentním způsobem vysoutěžit snížení hodinové sazby za ostrahu objektů. Konečnou cenu se podařilo snížit o 33 procent, což v korunách znamenalo úsporu 1,5 milionu.