Město Ostrava bude chtít i nadále využívat elektronické aukce

V současné době je trendem zadávat zakázky prostřednictvím elektronických aukcí, které přináší značné úspory, protože v aukci vítězí nejnižší nabízená cena. Mnozí však zpochybňují to, že s nejnižší cenou nemusí souviset i nejlepší kvalita. S blížícími se komunálními volbami přinášíme názory na elektronické aukce tří kandidátů na primátora Ostravy.

Takovým příkladem úspěšné elektronické aukce je vysoutěžená cena za elektřinu a zemní plyn. Díky elektronické aukci se radním podařilo najít nejlepší nabídky a Ostrava tak v příštím roce ušetří u elektřiny 19 procent a u plynu dokonce 37 procent obvyklých nákladů. Celkem, přepočteno na koruny, se bude jednat o snížení o 23 milionů korun.

Aleš Juchelka, TOP09, lídr kandidátky: „Elektronicé aukce jsou dobrá věc, jen nemusí vždy souviset nejnižší cena s kvalitou, vždy mě zajímalo, kolik vlastně elektronické aukce stojí. TOP09 bude v Ostravě s el. aukcemi pokračovat."

Petr Kajnar (ČSSD), primátor Ostravy: „V okamžiku, kdy začnete soutěžit vlastně certifikovaným soutěžním systémem v aukci komodity, tak tam není vůbec žádné místo pro jakoukoliv korupci."

Dalibor Madej (ODS), náměstek primátora: „Město nečekalo na krizi a hledalo úspory, elektronické aukce jsou cestou jak dojít k úsporám v rozpočtu."

Město Ostrava využívá rovněž nákupní portál, který je podobný internetovému obchodu a umožňuje 186 ostravským organizacím nakupovat za nejpříznivější ceny. A jaké názory na elektronické aukce mají občané Ostravy?

Anketa, obyvatelé Ostravy: 1. „Určitě tyhlety otevřené elektronické formy podporuji, je to asi jediný nástroj, jak s tím účinně bojovat." 2. „Nemám s tím zkušenost jako praktickou, to znamená: nevím, jak to v praxi je, ale pokud je to tak, jak jsem četla, tak si myslím, že by se to mělo používat ve všech možných výběrových řízeních."

Pokud by systém sdružených nákupů využily všechny obce v České republice a také vláda, odhadované úspory činí neuvěřitelných 20 miliard korun.