Díky e-aukcím ušetří Ostrava v příštím roce za elektřinu a zemní plyn 23 milionů

Náklady statutárního města Ostrava na silovou elektřinu a zemní plyn se v příštím roce sníží celkem o 23 milionů korun. Díky elektronickým aukcím se podařilo najít nejlepší nabídky a Ostrava tak ušetří u elektřiny 19 procent a u plynu dokonce 37 procent obvyklých nákladů.

Petr Kajnar, primátor Ostravy: „I v době, kdy cena silové elektřiny vlastně z různých důvodů může stoupat, tak my jsme schopni ji tlačit dolů. V téhle chvíli máme nejlevnější cenu dosaženou na příští rok za megawat v republice."

Pokud by systém sdružených nákupů CENTRES využily všechny obce v České republice a také vláda, odhadované úspory činí neuvěřitelných 20 miliard korun.

Petr Kajnar, primátor Ostravy: „Je to tak. Kdyby v České republice veřejný sektor takto soutěžil, řekněme část komodit, které se nakupují hromadně pro veřejnou správu, tak si myslím, že minimální odhad je 20 miliard korun."

Vítězslav Grygar, generální ředitel eCentre: „A co víc: Ten systém elektronických aukcí a té přípravy a centralizovaného zadávání má druhý veledůležitý prvek, a to je evidence, to je kontrola, to je řízení organizací. Pakliže se spojí řízení organizací s těmito progresivními nástroji, tak to je cesta k úsporám a snižování provozních nákladů v rámci celé země."

Město Ostrava v rámci projektu pro dosažení úspor využívá rovněž nákupní portál, který je podobný internetovému obchodu a umožňuje 186 městským organizacím nakupovat za ceny vysoutěžené v aukcích rovněž potraviny, kancelářské potřeby, zdravotnický materiál či léky. Díky NÁKUPNÍMU PORTÁLU může Ostrava a její organizace ušetřit dalších 41 milionů korun.