Systém CENTRES využívá už i Úřad městské části Praha 2

Systém CENTRES, jehož součástí je elektronická aukce, se již představil také v Praze. Využít tento antikorupční systém pro dosažení úspor se rozhodli radní Úřadu městské části Praha 2.

Úřad Prahy 2 spravuje celkem dvacet jedna organizací, mezi jinými také Novoměstskou radnici, Základní školy, Mateřské školy, Centrum sociálních služeb, Knihovnu na Vinohradech a mnoho dalších. Samozřejmě plus samotný úřad.

Radní 2. pražského obvodu použili e-aukci k výběru dodavatele elektřiny, která úřad stojí každým rokem kolem šesti milionů korun. A s výsledkem, tedy úsporou přes dvaadvacet procent neboli 874.563 korun, stejně jako s principem elektronické aukce byli nadmíru spokojeni.

Jiří Paluska, místostarosta Prahy 2: "Myslím si, že je to daleko daleko rychlejší, průhlednější a hůře ovladatelné, zaplaťpánbůh. To znamená ukazuje to skutečně reálný stav, který je a jsme takhle schopni docílit větší úspory než obálkovou metodou, protože tady je interaktivní reakce těch jednotlivých účastníků, to u obálkové metody nelze docílit."

Generální ředitel eCentre Vítězslav Grygar považuje elektronickou aukci za průlomový okamžik. Stejně tak upozorňuje, že i v Praze se díky tomu začne rychle zmenšovat prostor pro korupční jednání.

Vítězslav Grygar, generální ředitel eCentre: "Zásadní výzvu k řešení snižování korupce vnímám v řízení organizací. Pakliže řídím organizaci, to znamená, že vím, z čeho se mi náklady skládají, kolik mne to stojí na jednotlivé položky, pak jsem schopen s tím něco dělat. A jak jsme mohli vidět, pakliže na elektronických aukcích šetříme 20, 30 procent, tak samozřejmě ten prostor pro korupční jednání zcela mizí."

Po velmi dobré zkušenosti se Systémem CENTRES při výběru dodavatele elektřiny plánuje Úřad městské části Praha 2 využití elektronických aukcí také při výběru dodavatelů dalších komodit.