Frýdek-Místek ušetří miliony korun za elektrickou energii

Propad rozpočtu v posledních měsících řeší snad všechna města. Mezi nimi je i Frýdek-Mítek. Jeho vedení hledá cesty jak ušetřit. Teď jednu takovou našel. Město Frýdek-Místek se rozhodlo nakupovat elektřinu elektronickým auditem. Ušetří tak miliony korun.

U jedné z třicítky organizací, kterou spravuje město Frýdek-Místek, Mateřské školky Beruška, nejsou náklady na provoz zrovna nejmenší. Jen na elektřinu tady loni šlo 218 tisíc korun.

Jarmila Dudková, pracovnice MŠ Beruška: "Nejvíce elektrické energie se spotřebuje v kuchyni, kde jsou elektrické sporáky, elektrické trouby."

V příštím roce už ale MŠ ušetří na elektřině nejméně 20 procent, stejně jako další městská zařízení. Důvod? Vedení města se totiž rozhodlo nakupovat energii pomocí elektronické aukce, kterou zajišťuje společnost eCENTRE. Jinými slovy firmy se budou na internetu předhánět o to, kdo městu prodá obrovské množství energie za co nejmenší cenu.

Lubor Alex, obchodní ředitel eCENTRE: "Proběhne elektronické výběrové řízení, e-aukce, kde jednotliví zájemci, potenciální dodavatelé budou soutěžit v elektronickém prostředí, v jednom čase, na jednom místě. A tím, že budou snižovat své nabídky, tak budou soutěžit o tuto zakázku."

Každá organizace a podnik dával ještě nedávno za elektřinu jinou částku. Někdo nižší, někdo vyšší. Teď vedení města bude nakupovat energii pro všechny najednou. A to za stejnou cenu.

Eva Richterová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "Šetřit se dá různými způsoby, ale toto se nabízí jako jedna z ideálních možností, jít s cenou dolů. A pokud sledujeme aukce, které už proběhly, a vidíme, v jakých objemech se dá snížit náklad na odběr elektrické energie, tak si myslím, že je to opravdu správná cesta, kterou se město vydalo."

A kdy se ve Frýdku pro licitaci o nejlevnější elektrickou energii rozhodli? Koncem loňského roku. A letos v lednu už probíhala spolupráce mezi městem a společností eCENTRE.

Hana Kalužová, vedoucí odboru správy obecního majetku: "Jsme četli články o jiných městech, která toto absolvovala. A na základě toho se vedení města rozhodlo, že to zkusíme také. Oslovili jsme všechny naše příspěvkové organizace a obchodní společnosti. A tyto organizace do toho šly spolu s námi."

Toho, kdo dal materiály o výdajích za elektřinu jako první, zástupci eCENTRE ocenili. Nejrychlejší městskou organizací byla MŠ Beruška. Za podniky se do spolupráce v nejkratším čase angažovala firma zaměřená na prodej tepla.

Petr Jonas, ředitel společnosti DISTEP F-M: "Naše náklady v rámci elektrické energie jsou asi 5, 5 milionu korun z celkového objemu 25 milionů korun. A my se domníváme, že by se ta úspora měla pohybovat minimálně kolem 20 procent."

Lubor Alex, obchodní ředitel eCENTRE: "Dnes jsme paní primátorce předali audit současného stavu odběrů silové elektrické energie. Tento audit bude následně podkladem pro vytvoření zadávací dokumentace a k vyhlášení veřejné zakázky na dodavatele silové elektrické energie."

Nejspíše takto začneme nakupovat i plyn. Těmito slovy reagovala primátorka na otázku, zda elektronickou aukci město využije i u jiných komodit.