Díky elektronické aukci ušetřil Frýdek-Místek za elektřinu 3,5 milionu

V budově magistrátu statutárního města Frýdek-Místek dnes pod křídly eCENTRE proběhla elektronická aukce, ze které vzešli noví dodavatelé elektrické energie pro město a organizace, jejichž je zřizovatelem. O dodávky na nadcházející období se utkalo pět zájemců a jejich boj trval hodinu a půl.

Eva Richtrová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "Já si myslím, že to je metoda, která asi bude mít úspěch i v budoucnu, protože pokud je to opravdu tak, že to je nenapadnutelné, tak tím pádem vlastně není co zpochybnit a pro všechny zúčastněné je to jenom dobře."

Půl hodiny po začátku elektronické aukce snížili potenciální dodavatelé elektrické energie své ceny zhruba o 12 procent oproti původní nabídce. Ve finále pak celková úspora činila 13,75 procenta. Frýdeckomístecká primátorka Eva Richtrová, která se účastnila aukce poprvé a velmi pozorně celý její průběh sledovala, neskrývala své nadšení.

Eva Richtrová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "Zkuste nějakou jinou metodou za hodinu a půl uspořit tři a půl milionu. Je to úžasné a já si myslím, že se to vyplatilo."

Samotné aukci předcházelo několik důležitých kroků a úkolů pro zaměstnance frýdeckomísteckého magistrátu, které žídila společnost eCENTRE. Dobře si s nimi poradili a dnes mají skvělý pocit.

Jan Skarka, Odbor správy obecního majetku MMFM: "Jsem nadšen, že se nám podařilo získat úsporu, to v každém případě. V dnešní těžké době, kdy město počítá každou korunu, je to dobrá zpráva."

Lubor Alex, obchodní ředitel eCENTRE a.s.: "Spolupráce se statutárním městem Frýdek-Místek od samého počátku probíhala velmi dynamicky. Průběžně byly plněny jednotlivé dílčí úkoly, sběry dat, na to navazovala analýza současného stavu nákupu a dnešní aukce už byla jenom vyvrcholením zadání veřejné zakázky."

Díky úspěšnému výběrovému řízení na dodávky silové elektřiny, bude zřejmě spolupráce statutárního města Frýdek-Místek se společností eCENTRE pokračovat.

Eva Richtrová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "My máme v současné chvíli vysoutěženu pomoc od eCENTRE při řešení ceny elektřiny a plynu. Jestliže budeme pokračovat v dalších komoditách, tak budeme muset udělat výběrové řízení i na toho zpracovatele těchto dalších komodit, aby to bylo všechno průhledné."

Nákup dalších komodit by byl logickým pokračováním vzájemné spolupráce. Velký prostor se otevírá například v oblasti centralizovaných nákupů, se kterými už by mohla Frýdku-Místku předat své první zkušenosti Ostrava.

Eva Richtrová (ČSSD), primátorka Frýdku-Místku: "Ostrava je asi opravdu o krok dál. Když si vezmete, kolik máme příspěvkových organizací, kolik máme obchodních společností, určitě budou tím dalším krokem, kde se budeme snažit samozřejmě uspořit. Tím sdruženým nákupem neušetří pouze město, ale i příspěvkové organizace, kterých je na tři desítky a další 4 obchodní společnosti to samozřejmě mohou využít taky."