Město Ostrava začalo využívat Systém sdružených nákupů

Ostrava se stane prvním městem v republice, které bude nakupovat služby a zboží prostřednictvím Systému sdružených nákupů. Dosáhne tím roční úspory 100 milionů korun.

Ostrava platí každým rokem za potraviny, léky, zdravotnický materiál, plyn, pojištění, bankovní služby a další komodity pro své organizace čtyři miliardy korun. To se teď změní a podle odhadů by mohla být úspora až stomilionová.

Petr Kajnar, primátor Ostravy: „Po výborných zkušenostech s elektřinou jsme se rozhodli zvolit elektronickou aukci i v případě dalších komodit. Při celkových nákladech čtyři miliardy korun věříme, že úspora bude minimálně stomilionová."

Princip sdružených nákupů spočívá v tom, že se vytvoří nákupní portál s katalogem produktů za nejnižší vysoutěžené ceny z elektronických výběrových řízení. Městské organizace tak budou moci nakupovat za nízké ceny i v malém množství.

Kamil Vrubl, ředitel společnosti Vítkovice Aréna: „Zatím s tím nemáme žádné zkušenosti, ale věřím, že to fungovat bude. Ušetření nějakých prostředků bychom určitě přivítali."

Ostrava se tak stala průkopníkem elektronických výběrových řízení v České republice.

Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE: „Od města je při takových projektech potřebná velmi úzká spolupráce, což Ostrava splnila. Místní magistrát se nebojí jít do nových věcí a obyvatelé na tom určitě vydělají."

Anketa, obyvatelé Ostravy, Čeněk Novotný: „To zní velmi dobře, hlavně, aby ty ušetřené peníze byly využité pro lidi." Zdena Punčická: „Když na tom Ostrava vydělá, tak jsem všemi deseti pro."

Ušetřené prostředky pak může každá organizace použít na svůj rozvoj.