Moravskoslezský kraj ušetří desítky milionů za elektřinu

Moravskoslezský kraj se nesmířil s cenou, za kterou nakupoval pro své organizace elektřinu v minulém roce a rozhodl se pro elektronickou aukci. V té pak jeden ze zájemců nabídl, že dodá elektřinu o 34 procent levněji, než letos. Krajský úřad tak díky této tržní metodě ušetří miliony korun.

Moravskoslezský kraj se stará o celkem 268 organizací jako jsou školy, nemocnice, divadla, muzea nebo sociální ústavy. Značnou část rozpočtu těchto zařízení tvoří výdaje za elektřinu a právě na nich se rozhodl kraj ušetřit tím, že dodavatele proudu vybere v elektronické aukci. Do té vstoupilo 10 zájemců.

Vítězslav Grygar, eCENTRE, organizátor aukce: "Účastníci splnili kvalifikaci, podali své nabídky a tyto vstupují do elektronické aukce k dynamickému porovnávání těch nabídek. To znamená, že mají možnost ještě upravovat nabídky dolů."

Elektronická aukce trvala více než hodinu. Skončila, když se nabídnutá cena přestala 5 minut snižovat. A výsledek? Zvlášť bylo vydraženo vysoké a nízké napětí. Celkově nakoupí Moravskoslezský kraj elektřinu v roce 2010 za 44 milionů 249 tisíc korun. Tato cena je o téměř 23 milionů nižší než letos.

Jan Stoklasa (ČSSD), vedoucí Odboru kanceláře ředitelky MS kraje: "Musím říct za sebe i za MS kraj, že jsem velice spokojený, protože jsme pořádáním aukce ušetřili pro rok 2010 celých 34 procent nákladů spotřeby elektrické energie."

S ušetřenými penězi mohou organizace nakládat podle svého. Měly by je ale využít především pro svůj rozvoj.